Eteile - sklep z częściami samochodowymi kontakt@eteile.pl, 570 150 145, 570 150 149

570 150 145, 570 150 149, kontakt@eteile.pl

Wszystko na temat felg samochodowych

Wszystko na temat felg samochodowych

Podczas doboru obręczy kół (felg) warto wiedzieć, że charakteryzują je określone parametry, które przedstawimy w dzisiejszym artykule.

Pierwszym z parametrów charakteryzujących obręcze jest ich rozmiar, podawany w calach. Składa się on z dwóch parametrów – szerokości oraz średnicy, np. 6Jx15 ( co oznacza szerokość felgi 6 cali oraz średnicę 15 cali).

Kolejnym parametrem opisującym felgi jest rozstaw śrub (rozstaw otworów mocujących). Przedstawiany jest on jako np. 4x100. W tym konkretnym wypadku oznacza to, że na obręczy znajdują się 4 otwory montażowe opisane na okręgu o średnicy 100mm. Rozstaw śrub jest parametrem określającym przynależność do danego modelu samochodu. Liczba otworów montażowych zależy od konstrukcji piasty samochodu.

Następnym ważnym przy doborze obręczy parametrem jest odsadzenie nazywane również jako ET czy też Offset. Jest ono oznaczeniem opisującym odległość pomiędzy płaszczyzną symetrii felgi, a płaszczyzną montażową (przylegania felgi do piasty). Odsadzenie jest wyrażanie w milimetrach. ET jest parametrem wpływającym na to, jak głęboko w nadkolu schowana jest nasza obręcz. Im większy Offset, tym felga jest schowana głębiej. Dobór obręczy z danym ET zależy od budowy nadkola samochodu, zastosowanego rozmiaru felg i opon oraz preferencji klienta. Dobór odsadzenia zawsze warto jest skonsultować ze specjalistami.

Zatem po zapoznaniu się z podstawowymi parametrami opisującymi obręcze w naszych pojazdach możemy dobrać nasze felgi. Często dobierane one są metodą prób i błędów, jednak czym wartości na nowych felgach bliższe są tym oryginalnym, to istnieje dużo większe prawdopodobieństwo, że nasze nowe felgi będą wpasowywały się w nadkole bez żadnych otarć na nierównościach, większym obciążeniu pojazdu, czy też podczas pokonywania zakrętów.
Istnieją również rozmiary zastępcze inaczej nazywane opcjonalnymi, które będą wymagały założenia opona o większym lub mniejszym profilu oraz większej lub mniejszej szerokości.
Należy pamiętać, że po zmianie felg na takie o większej średnicy wymuszone będzie założenie opon o niższym profilu, co negatywnie wpłynie na komfort jazdy po nierównościach, ale pozytywnie na stateczność ruchu pojazdu na równych nawierzchniach oraz podczas szybkiego pokonywania zakrętów. Przy wyborze obręczy o mniejszej średnicy oraz opon o wyższym profilu zyskamy zwiększony komfort podróżowania, ale pogorszą się właściwości jezdne naszego pojazdu.

Warto wiedzieć, że zawieszenie naszego samochodu zostało zaprojektowane z myślą o seryjnych felgach i oponach, dlatego zmiana felg i opon na inne nie zawsze może nieść ze sobą poprawę, a może tylko pogorszyć prowadzenie naszego pojazdu.

Czytaj również

Jak dbać o silnik BMW N47 aby uniknąć kosztownej naprawy
W tym artykule omówimy praktyczne porady, które pomogą zwiększyć żywotność silnika BMW 2.0 N47 oraz uniknąć awarii rozrządu, który jest główną przyczyną usterek. Poruszymy tematy związane z regularną konserwacją, monitorowaniem stanu rozrządu oraz najlepszymi praktykami naprawy awarii. Dzięki tym wskazówkom będziesz mógł utrzymać silnik w dobrej kondycji przez wiele lat.
Skoda Rapid – Kompromis pomiędzy Fabią a Octavią
Zachęcamy do zapoznania się z historią modelu Skody który jest kompromisem pomiędzy małymi a dużymi samochodami. Bohaterem dzisiejszego artykułu jest Skoda Rapid.
Typowe usterki fiata 500

Fiat 500 jest samochodem z ogromną tradycją. Pierwsza generacja Fiata 500 opuściła fabrykę w 1957 r., jednak jego korzenie sięgają 1936 r., kiedy fabrykę opuścił Fiat Topolino będący poprzednikiem Fiata 500. W dzisiejszym artykule skupimy się jednak na generacji Fiata 500 produkowanej w latach 2007-19 i opiszemy jej najczęstsze usterki.

Fiat Panda - historia modelu
Panda jest jednym z najdłużej produkowanych modeli Fiata, należy do segmentu aut miejskich a jego historia zaczęła się już w 1980 roku. W dzisiejszym artykule zagłębimy się dokładniej w historię tego modelu.